Hiszpański trener ze szkoleniem w Łodzi
W pierwszym tygodniu ferii zimowych – od 14.02 do 18.02 – nasz klub we współpracy z ŁZKosz zorganizował szkolenie na trenerów z hiszpańskim trenerem Angelem Cepedą. Szkoleniowiec ma za sobą wiele lat praktyki w trenowaniu młodzieży oraz drużyn seniorskich. Pełnił funkcję asystenta, koordynatora zespołów młodzieżowych, ale pracował także z seniorami. Aktualnie trener jest związany z akademią Valnecia Basket, gdzie odpowiada za techniczny oraz indywidualny rozwój młodych zawodników. W Łodzi trener poprowadził cykl wykładów i treningów szkoleniowych dla praktyków z okręgu łódzkiego, ale także spoza województwa. Nasza kadra chętnie skorzystała z możliwości rozwoju. O wrażeniach po kursie opowiedział nam Maciek Kochaniak.
Jakie są Twoje ogólne odczucia po szkoleniu z trenerem Angelem Cepedą? Na co był kładziony największy nacisk?
Trener Maciek Kochaniak: Jestem bardzo zadowolony z możliwości uczestniczenia w szkoleniu z trenerem tej klasy, jakim jest Angel Capeda. Uważam, że była to świetna okazja do zapoznania się z Hiszpańską myślą szkoleniową, która wychowuje tak dobrych zawodników na poziom ACB, Euroligi czy nawet NBA.
Co zaskoczyło Cię podczas wykładów? Czy było coś, co było zupełną nowością?
Trener Maciek Kochaniak: Na pewno był to sposób nauczania pewnych umiejętności, różnorodność ćwiczeń. Niektóre z nich były dla mnie nowością.
Jakie zauważasz różnice pomiędzy hiszpańską a polską myślą szkoleniową?
Trener Maciek Kochaniak: W klubach hiszpańskich szkoli się dzieci i młodzież tak, aby byli lepszymi zawodnikami. Najważniejsza dla rozwoju zawodników jest praca nad ich techniką indywidualną. W Polsce duża część trenerów skupia się na taktyce, wprowadza się ją za wcześnie i poświęca na nią za dużo czasu, który można wykorzystać na rozwój indywidualny graczy. Każdy zawodnik wyszkolony w odpowiedni sposób poradzi sobie w przyszłości z ustawieniami taktycznymi.
Które z przekazanych elementów uznajesz za najbardziej przydatne i najchętniej wykorzystasz je w swoich grupach treningowych?
Trener Maciek Kochaniak: Technika rzutu, technika kozłowania, podań, odpowiednie zachowania w ataku. To elementy, które każdy zawodnik powinien opanować. W swojej grupie z pewnością wykorzystam ćwiczenia do poprawy tych elementów oraz wiedzę, którą zdobyłem odnośnie niuansów przekazanych przez trenera.
Czy organizacja takich szkoleń może przyczynić się do rozwoju koszykówki w regionie?
Trener Maciek Kochaniak: Jestem przekonany, że takie szkolenia są przydatne. Myślę, że mogłyby przyczynić się do rozwoju i poprawy poziomu rozgrywek w naszym regionie. Do tego jednak potrzebne jest zaangażowanie trenerów i chęć uczestnictwa w takich wydarzeniach, a także chęć uczenia się i poprawiania swoich kompetencji. Niestety frekwencja na wykładach nie była za wysoka, co trochę martwi i nie napawa optymizmem.